Atopijski dermatitis (ekcem) je veoma česta kožna bolest kod dece. Sama bolest se ne nasleđuje, ali se nasleđuje sklonost ka oboljenju. Atopijska konstitucija znači da dete ima sklonost ka alergijskim bolestima. Dete pored ekcema može, ali i ne mora oboleti od astme, polenske kijavice, alergija na hranu. Ekcem je rezultat uzajamnog delovanja naslednih faktora i okoline. Javlja se kod beba od nekoliko meseci i dece do 5 godina. Ekcem nije zarazan, ali je neprijatan zbog intenzivnog svraba, crvenila i osetljivosti kože.
Atopijski dermatitis se pojavljuje u obliku crvenih suvih lišajeva, ređe i mehurica na koži obraza, spoljašnjih strana udova (kod odojčadi) ili pregibima zglobova (kolena, laktovi, ručni i skočni zglobovi). Svrab je obavezan simptom i čini bolest težom jer utiče na san, apetit i ponašanje beba i dece. Ekcem se obično javlja na proleće i jesen, a mogu ga pogoršati emocionalni stresovi. Kao posledica suvoće kože i češanja zbog svraba se mogu javiti sekundarne infekcije bakterijama i virusima. Osnovu lečenja čine kortikosteroidne kreme ili masti u dogovoru sa pedijatrom ili dermatologom. Emolijentne kreme je potrebno koristiti u kombinaciji sa lečenjem za vreme izbijanja ekcema, ali i tokom njegovog mirovanja. Nekada je potrebna primena antibiotika i antihistaminika (ublažavaju svrab). Dermatokozmetički preparati poboljšavaju stanje kože, smanjuju učestalost ekcema, ublažavaju suvoću i ispucalost i smanjuju potrebu za korišćenjem kortikosteroidnih krema.
U našim apotekama naći ćete vrhunske preparate za negu atopične kože iz linija La Roche Posay- Lipicar linija. A-derma Exomega linija i Mustela.
Atopijski dermatitis (ekcem)
Najnovije
Zašto ne možemo da se rešimo peruti pomoću kućnih preparata
Zašto ne možemo da se rešimo peruti pomoću kućnih preparata Već i vrlo jednostavna Google pretraga rezultiraće brojnim predlozima kućnih preparata koji obećavaju da će za samo nekoliko korišćenja eliminisati…
Kopriva – nedovoljno cenjena, ali dostupna i lekovita
Kopriva je od davnina prepoznata kao vrlo efikasna i lekovita biljka sa višestrukim blagotvornim efektima na čitav organizam i taj status zadržala je do danas. Iako ne spada u naročito…
Kako da zimi zaštite svoju kožu od oštećenja izazvanih UV zracima?
Da li ste znali da vaša koža može da pretrpi oštećenja od sunca i zimi? Da, tako je: UV zraci su prisutni tokom cele godine, pa je potrebno kožu štititi…
Kako povećati unos proteina?
Proteini su osnovni gradivni elementi našeg tela, neophodni za rast, regeneraciju tkiva i normalno funkcionisanje organizma. Adekvatan unos proteina povezan je sa brojnim zdravstvenim koristima, uključujući očuvanje mišićne mase, jačanje…
Bundeva – jesenji dar zdravlju
Zagazili smo duboko u jesen, a to donosi i jesenji meni na našim trpezama. Iako su prolećni i letnji period znatno bogatiji kada je izbor svežih namirnica u pitanju, to…
Nega kože nakon letnjih meseci
Tokom letnjih meseci, kada smo najviše izloženi suncu, UV zračenje utiče na našu kožu u vidu pojačanog gubitka vode kroz kožu. Saznajte kako da vratite koži nežan i baršunast izgled…
