Lepota kose je važna za svaku ženu. Zdrava kosa je indikator dobrog zdravlja. Tokom zime nam je kosa bila izložena vetru, hladnoći, suvom vazduhu u zatvorenim prostorijama, nosili smo kape i sve je to ostavilo traga na kosi koja može da izgleda beživotno.
Postoje načini da kosi vratimo sjaj i vitalnost. Ukoliko je kosa oštećena, a krajevi ispucali najpre treba da posetimo frizera i skratimo oštećene krajeve. Kvalitetne farbe koje ne oštećuju dlaku mogu samo da osveže kosu.Kosu treba prati 2-3 puta nedeljno. Često pranje izušuje kosu i skida zaštitni sloj sa temena glave. Ipak, kad god je kosa masna treba je oprati. Kosu je najbolje češljati češljem sa širokim zubcima, a za četke je najbolje da budu od prirodnih materijala. Ne češljajte kosu dok je mokra i kada je umotavate u peškir samo ga blago utapkajte i pokupite višak vode. Izbegavajte agresivno trljanje peškirom. Važno je i zaštititi kosu prilikom izlaganja sunčevim zracima.
Sezonsko opadanje kose u proleće i jesen je fiziološko i nema razloga za brigu osim ako gubite više od 100 dlaka dnevno. Opadanje se javlja i zbog stresa, hormonskih promena( oboljenja štitne žlezde, posle porođaja, u menopauzi…), zbog starenja, dijete, naglog prekida uzimanja kontraceptivnih pilula.
Komercijalni proizvodi obično sadrže previše hemijskih sastojaka koji mogu oštetiti vlas. Nisu svi preparati za svaki tip kose, a pojedini nisu ni za koga. Imajte na umu da je „manje nekada više“, odnosno da velika količina preparata za negu i stilizovanje kose mogu samo da je umaste, učine beživotnom i teškom. U redu je povremeno koristiti stajling aparate, ali treba izbegavati prečesto feniranje i peglanje kose. Kada ste u mogućnosti koristite prirodne preparate za negu kose iako komercijalni proizvodi obećavaju fantastične rezultate oni pored gomile hemikalija koje sadrže mogu kosu da učine mlitavom i da je dodatno isuše.
Kokosovo ulje, ricinusovo ulje, ši buter mogu da učine prava mala čuda za vašu kosu. Kokosovo ulje hidrira kosu i daje joj sjaj, a ricinusovo ulje je odlično protiv opadanja i za pospešivanje rasta kose. Proteinske maske za kosu sa sastojcima iz kuhinje ( žumance, jogurt, maslinovo ulje…) su odličan izbor za jačanje kose. Masaža vlasišta etarskim uljima ( ruzmarin, lavanda, kamilica…) poboljšava cirkulaciju, otklanja perut, smanjuje opadanje, vraća kosi sjaj.Etarska ulja ne treba koristiti direktno već razblažiti baznim uljem.
Ukoliko nijedan tretman kose ne daje rezultate problem je verovatno u vašoj ishrani. Ishrana ima presudan uticaj na izgled kose. Ishrana treba da bude dobro izbalansirana sa dosta proteina, vitamina B, omega 3 masnih kiselina, gvožđa…Za lepu kosu su naročito važni:
1.Vitamin C
Znamo da je vitamin C dobar za imunitet, a trebalo bi da znamo i da je važan za proizvodnju kolagena koji je važan za zdravu kožu, kosu i nokte. Jagode, kivi, narandže, paprike, kupus i brojne druge namirnice su bogate vitaminom C, a sve ih možete pronaći na prolećnoj ponudi pijaca.
2.Vitamini B-kompleksa
U namirnice bogate vitaminima B-kompleksa spadaju meso,jaja, orasi, povrće i žitarice. Vitamini B utiču da se ne osećamo umorni i iscrpljeni, ali su odlični i za rast kose. Vrlo često je potrebno u vidu suplemenata unositi ove vitamine pošto ih ishranom ne unosimo dovoljno. Naročito su za kosu važni biotin(B7), pantotenska kiselina( B5), niacin (B3), B6 i B12.
Biotin je važan za rast kose, a njegov nedostatak dovodi do oštećenja i opadanja kose. Biotinom su bogati: jaja, losos, avokado, pečurke, tunjevina, blitva…
Niacin sadrže sledeće namirnice:tunjevina, piletina, ćuretina, pečurke, avokado… Bez niacina kosa postaje krta, beživotna i opada.
Vitamin B6 pomaže stvaranje melanina koji kosi daje boju i sprečava opadanje kose. Nalazi se u pivskom kvascu, integralnim žitaricama, žumancetu…
Vitamin B12 takođe sprečava opadanje kose, a ima ga u piletini, ribi, jajima, mleku…
3.Vitamin E
Vitamin E je antioksidans neophodan za rast zdrave kose. Ukoliko se nanosi direktno na vlasište smanjuje upale i poboljšava cirkulaciju. Da biste uneli dovoljne količine ovog vitamina jedite bademe, avokado, semenke suncokreta…
4.Vitamin A
Ovaj vitamin pomaže proizvodnju sebuma na koži glave i štiti dlaku od isušivanja i lomljenja. Jedite dosta šargarepe, zelenog povrća, dinje…
5.Vitamin D
Tokom letnjih meseci manja je šansa da vam ovaj vitamin nedostaje pošto se sintetiše pod uticajem sunčeve svetlosti. Jedite jaja, losos, tunu, mleko, pečurke.
6.Gvožđe
Ovaj mineral je važan za jačanje i rast kose. Ukoliko vam je kosa tanka, krta, beživotna možda vam upravo ovaj mineral nedostaje pa uključite u ishranu crveno meso, džigericu,spanać, suve začinske biljke( majčina dušica, peršun…)
7.Magnezijum
Nedostatak magnezijuma se povezuje sa brojnim problemima( umor, nesanica, grčevi, dijabetes tip 2…) ali je važan i za rast kose. Bademi, banane, losos, orasi neka budu sastavni deo svakodnevne ishrane.
8.Proteini
Proteini ulaze u sastav dlake. Ukoliko se oštete usled čestog pranja i tretiranja kose raznim aparatima i proizvodima, kosa postaje oštećena i bez sjaja. Proteini popravljaju oštećenja dlake i daju joj elastičnost. Zbog toga je važno uvrstiti u ishranu namirnice bogate proteinima, ali i birati proizvode za negu kose sa proteinima da bi se poboljšala struktura kose i vratio joj sjaj. Krta kosa dobija sjaj i postaje svilenkasta na dodir.
9.Bakar
Bakar nam je potreban u tragovima iako ima brojne funkcije u organizmu. Neke od njih su da je važan za iskorištavanje gvožđa i sintezu hemoglobina i melanina-pigmenta važnog za boju naše kose. Nalazi se u školjkama, iznutricama, orašastim plodovima, suvom voću…
10.Cink
Cink daje kosi čvrstoću i sprečava nastanak peruti. Najbolji prirodni izvori cinka su školjke, crveno meso, jaja, spanać, semenke bundeve…
Vodite računa o zdravoj i izbalansiranoj ishrani- poboljšaćete svoje zdravlje i kvalitet svoje kose.