Humus je namaz koji je naročito popularan u Libanu, Izraelu, Siriji, Grčkoj, Turskoj, ali sve više i u celom svetu. U modernom kulinarstvu je takođe našao svoje mesto zbog prijatnog ukusa i zdravstvenih prednosti koje nudi.
Humus je veoma zdrav i može pomoći pri mršavljenju, za poboljšanje varenja, za zdravlje srca, izgradnju mišića, za lepu kožu , za jače kosti, a preporučuje se i dijabetičarima, anemičnim osobama i trudnicama.
Glavni sastojak humusa su leblebije. Nazivaju se još i naut, slanutak, slani pasulj. Leblebije su poreklom sa Bliskog istoka gde se više od hiljadu godina gaje za ljudsku ishranu. Najpoznatija jela od leblebija su humus i falafel(pržene kuglice od leblebija). Od leblebija se dobija i brašno koje ne sadrži gluten. Leblebije imaju nizak glikemijski indeks pa se preporučuju u ishrani dijabetičara jer mogu da stabilizuju nivo šećera u krvi. Sadrže visok sadržaj vlakana te poboljšavaju varenje . Zbog proteina koje sadrže preporučuju se vegetarijancima. Nizak glikemijski indeks i visok sadržaj vlakana omogućavaju da duže budemo siti, a samim tim pomažu i pri mršavljenju. Zbog bogatstva vitaminima A,B, E, omega masnim kiselinama, proteinima i gvožđem nalaze svoju primenu kod opadanja kose. Od antioksidantnih jedinjena sadrže polifenole i fitonutrijente.
Za tradicionalno pripremljen humus su vam potrebni: leblebije, tahini (susamova pasta), maslinovo ulje, beli luk, limunov sok i morska so. Ovako pripremljen humus je bogat mineralima: kalijumom, kalcijumom, fosforom, magnezijumom, gvožđem, cinkom, zatim vitaminima: A, B1, B2, B3, B6 i folnom kiselinom, kao i proteinima i biljnim vlaknima. Ovu tradicionalnu verziju možete da modifikujete i dodajete po želji: cveklu, peršun, spanać, mlevenu papriku, kim, korijander…Humus je posan, pogodan za vegetarijance , a pošto ne sadrži gluten i za osobe na specijalnim režimima ishrane.
Pri pripremi humusa izbegavajte konzerviran humus i koristite svež iako je za njegovu pripremu potrebno više vremena.
Humus se može koristiti kao namaz, uz sveže povrće, ribu i meso, kao preliv za salatu ili pastu.
Recept:
– 1 šolja leblebija
– 2-3 kašike paste od susama
– 2 kašike maslinovog ulja
– sok od 1 limuna
– 1-2 čena belog luka
– morska so po želji
Suve leblebije je najbolje potopiti tokom noći da odstoje u vodi. Tako će nabubriti i malo omekšati, a vreme kuvanja će biti znatno kraće. Ukoliko ih ostavite da bubre u vodi oko 12 sati za kuvanje će vam biti potrebno oko sat vremena. Pre kuvanja ih dobro isperite. Kada se skuvaju ostavite ih još u vrućoj vodi. Vodu nemojte prosipati jer vam može služiti za postizanje tečnije konzistencije ukoliko pasta bude pregusta. Sve sastojke izmiksajte u blenderu, po potrebi dodajte vodu u kojoj su se kuvale leblebije i humus je spreman za konzumaciju. I dok se “vodi borba” između libanske i izraelske kuhinje oko toga čije je izvorno jelo, ništa nas ne sprečava da uživamo u njegovom punom ukusu.
Humus

Najnovije
Dajte koži vode i kiseonika!
Hidratacija je, uz zaštitu od sunca, prvi i važan deo svake nege i početak borbe protiv starenja kože. Sunce i visoke temperature izvlače vlagu iz kože, a mi je želimo…
Hidratacija tela
BLISTAVOST NA DOHVAT RUKE Kada nega postane uživanje – koža će zablistati! Ova mala kozmetička tajna pomoći će vam da naučite da kožu tela negujete podjednako uredno kao kožu lica,…
Stavite seboroični dermatitis pod kontrolu
Seboroični dermatitis se ne može u potpunosti izlečiti, ali se adekvatnom terapijom i negom neprijatni simtpomi mogu držati pod kontrolom. Uz terapiju, ključnu ulogu ima i svakodnevna nega. Perutanje, žute…
Kako sagoreti “šlauf” oko struka
Ne postoji osoba koja ne bi volela da uživa u “iću i piću” bez posledica. Obično kada primetimo pojavu “ljubavnog” ili “pivskog” stomačića, znamo da smo preterivali. Kada nas udari…
Nacionalni dan bez duvana
365 DANA BEZ DUVANA Svaki pušač zna koliko je teško biti bez duvana samo jedan dan, a kamoli 365. 31. januara ove godine obeležićemo Nacionalni dan bez duvana pod sloganom…
Nega kože u zimskom periodu
Koža je naveći organ mase 3kg i površine 1,5-2m2 koji razdvaja unutrašnjost organizma od okruženja i štiti ga od nepovoljnih spoljašnjih faktora. Zajedno sa dlakom, noktom, znojnimi lojnim žlezdama čini…
