Nicanje prvih zubića je za većinu beba bolno, a za roditelje stresno. Simptomi su: povećano lučenje pljuvačke, stavljanje ručica u usta, beba je razdražljiva i budi se u toku noći, može se i javiti osip po licu, a i oko usta, zapušen nosić, a ređe dijareja i kašalj. Ponekad usled uzemirenosti i plača može da se javi i povećana temperatura. Nicanje zubića počinje od trećeg i završava se oko petnaestog meseca a najčešće je između četvrtog i sedmog meseca. Vreme nicanja je inividualno i uglavnom je uslovljeno nasleđem, ali kad god izrasli prvi zubići se moraju redovno prati. Najčešće se prvo pojavljuju donji pa gornji sekutići, a zatim bočni zubi. Oko prvog rođendana beba ima oko osam zubića, a sa tri godine dvadesetak mlečnih zubića. Pomoć kod nicanja zubića su ohlađene (ne zamrznute) igračke za glodanje, čaj od kamilice higijenskim štapićem nanositi na upaljene desni, nežno masirati vrhove bebinih nožnih prstića (tu su refleksne zone vilice). Pomoć pružaju i anestetički gelovi, koje detetu blago utrljate u desni kao i homeopatski preparati. Za primenu ovih preparata se posavetujte sa pedijatrom. Ukoliko je dete veoma razdražljivo, uz savetovanje sa pedijatrom, može se dati paracetamol ili ibuprofen. Ove preparate ne treba davati duži period jer mogu “maskirati” druge bolesti poput zapaljena uha ili virusne infekcije kada je neophodno obratiti se pedijatru. Budite posebno nežni prema vašoj bebi tokom ovog perioda i pružite joj puno ljubavi.
Najnovije
Zašto ne možemo da se rešimo peruti pomoću kućnih preparata
Zašto ne možemo da se rešimo peruti pomoću kućnih preparata Već i vrlo jednostavna Google pretraga rezultiraće brojnim predlozima kućnih preparata koji obećavaju da će za samo nekoliko korišćenja eliminisati…
Kopriva – nedovoljno cenjena, ali dostupna i lekovita
Kopriva je od davnina prepoznata kao vrlo efikasna i lekovita biljka sa višestrukim blagotvornim efektima na čitav organizam i taj status zadržala je do danas. Iako ne spada u naročito…
Kako da zimi zaštite svoju kožu od oštećenja izazvanih UV zracima?
Da li ste znali da vaša koža može da pretrpi oštećenja od sunca i zimi? Da, tako je: UV zraci su prisutni tokom cele godine, pa je potrebno kožu štititi…
Kako povećati unos proteina?
Proteini su osnovni gradivni elementi našeg tela, neophodni za rast, regeneraciju tkiva i normalno funkcionisanje organizma. Adekvatan unos proteina povezan je sa brojnim zdravstvenim koristima, uključujući očuvanje mišićne mase, jačanje…
Bundeva – jesenji dar zdravlju
Zagazili smo duboko u jesen, a to donosi i jesenji meni na našim trpezama. Iako su prolećni i letnji period znatno bogatiji kada je izbor svežih namirnica u pitanju, to…
Nega kože nakon letnjih meseci
Tokom letnjih meseci, kada smo najviše izloženi suncu, UV zračenje utiče na našu kožu u vidu pojačanog gubitka vode kroz kožu. Saznajte kako da vratite koži nežan i baršunast izgled…
