Aktuelno

Bundeva – jesenji dar zdravlju

Zagazili smo duboko u jesen, a to donosi i jesenji meni na našim trpezama. Iako su prolećni i letnji period znatno bogatiji kada je izbor svežih namirnica u pitanju, to ne znači da jesen i zima treba da budu jednolični i siromašni, da svoje obroke svedemo na meso, mlečne proizvode i ugljene hidrate u različitim oblicima.

Ove jeseni, malo pažnje posvetićemo prigodno narandžastoj nutritivnoj bombi, voću nalik povrću koje možete spremiti na hiljadu načina i dobiti i ukus i zdravlje na tanjiru. Reč je, naravno, o bundevi ili tikvi.

Bundeva je jednogodišnja biljka puzavica iz familije bundeva koja poreko vodi iz Amerike, ali je rasprostranjena širom sveta. U ljudskoj ishrani koriste se plod i semenke. Sveže semnke bundeve uglavnom se koriste za dobijanje ulja hladnim ceđenjem jer su bogate masnim uljima, ali i proteinima i mineralima, dok se pečene koriste u ishrani kao dodatak jelima ili grickalice.

Plod, tj. pulpa koristi se u ishrani ljudi sirova ili termički obrađena na različite načine, jednostavnim kuvanjem ili pečenjem dobija se slatka i zdrava užina, pripremaju se različita variva (potaži), ali i deserti.

Šta to bundeva sadrži što je čini tako zdravom?

Bundeva se sastoji od čak 90% vode i ima veoma malo kalorija, pa je idealna za osobe na restriktivnom režimu ishrane. Osim toga, ima malo ugljenih hidrata i belančevina, sadrži i celulozu i pektin koji regulišu probavu, te predstavlja namirnicu koja će sigurno pomoći u gubljenju kilograma i održavanju dobrog varenja. Zbog visokog sadržaja vode, odličan je diuretik koji, posredno, utiče na snižavanje krvnog pritiska i pomaže izbacivanje viška vode iz organizma, a preporučuje se i osobama s reumatskim tegobama, gihtom, upalom mokraćnih puteva, bubrega i žuči.

Jedan od navažnijih i najzastupljenijih sastojaka tikve je beta karoten, veoma moćan antioksidant, prekursor vitamina A koji blagotvorno deluje na imuni sistem i prevenciju čak i najtežih bolesti, koji poboljšava izgled i zdravlje kože, štiti oči i vid i smanjuje mogućnost pojave metaboličkog sindroma – niza simptoma koji su povezani sa taloženjem abdominalnih masti (visok krvni pritisak, masnoće u krvi, loša kontrola šećera itd.)

Bundeva obiluje brojnim vitaminima i mineralima, kao što su vitamin C, vitamini grupe B – B1, B2, B3, B6, vitamin E, niacin i folat, kalijum, fosfor, kalcijum i gvožđe i na taj način utiče pozitivno na ceo organizam. Sadrži visoku koncentraciju alfa-linoleinske kiseline, esencijalne omega-3 masne kiseline koja pomaže u regulaciji masnoća u krvi i sprečava pojavu ateroskleroze i drugih bolesni srca i krvih sudova.

Seme bundeve

Kao što rekosmo na početku, seme bundeve je bogato mastima i ima vrlo malo ugljenih hidrata, tako da je pogodno za proizvodnju jestivog ulja hladnim ceđenjem. Semenke bundeve izuzetno su bogate magnezijumom, a pored toga sadrže značajnu količinu gvožđa, cinka, bakra, fosfora, selena i drugih minerala, sadrže vitamine B i E, kao i neke aminokiseline. Bogate su dobrim mastima i proteinima, vlaknima, a naročito blagotvorno deluju na funkciju prostate, pa su često u sastavu suplemenata koji su namenjeni očuvanju funkcije ovog važnog organa u muškaraca.

Često se koriste kao dodatak jelima u svežem ili pečenom obliku, kao i bundevino ulje koje salatama daje poseban ukus. Ulje je, takođe, lako svarljivo, puno nezasićenih masnih kiselina, podstiče regeneraciju ćelija, jačanje imunološkog i nervnog sistema. Ulje od semenki bundeva sprečava nastanak i razvoj ateroskleroze i time štiti od srčanog, ali i moždanog udara.

Semenke pozitivno utiču na odnos dobrih i loših masti u organizmu, a zbog visokog sadržaja gvožđa preporučuju se i anemičnim osobama. Kod mušakaraca se preporučuju kod problema uvećane prostate i otežanog mokrenja. Seme bundeve preporučuje se i kao efikasan i neškodljiv lek protiv dečjih glista i pantljičare, a pomaže i kod regulacije šećera u krvi pa se posebno preporučuje i dijabetičarima.

Da rezimiramo

Mnogo je razloga da bundevu uvrstite u svoju svakodnevnu ishranu ukoliko već niste. Pored toga što je vrlo ukusna, ima veoma pozitivan uticaj na zdravlje u celosti, naročito na:

  • imuni sistem i prevenciju bolesti
  • zdravlje očiju i vida
  • zdravlje i izgled kože, kose, noktiju
  • smanjenje masnoća u krvi
  • sprečavanje pojave metaboličkog sindroma
  • srce i krvne sudove, mišiće i nerve
  • varenje i probavu
  • bubrege, jetru i žučne puteve
  • izbacivanje viška vode iz organizma
  • ublažavanje tegoba kod reumatskih bolesti
  • gubljenje kilograma.

Mere opreza

Iako je bundeva veoma blaga i lekovita i pogodna za primenu čak i kod beba, oprez se preporučuje kod osoba sa gastrointestinalnim tegobama kao što su gastritis, kolitis, čir, pankreatitis ili trovanje hranom jer može da dovede do dijareje ili pogoršanja već postojećih simptoma.

Još sličnih objava

Najnovije

Izbornik